Pytania nieuczesane 

Pytania, które pojawi się poniżej, są nieco przewrotne. Z resztą znalezienie odpowiedzi nie jest sprawą trudną. Wszystkie wiążą się z jedną umiejętnością fizyka - rozumieniem istoty modelowania zjawisk i granic w jakich dany model można jeszcze stosować.
Oto ich treść:

  1. Czy gaz doskonały można skroplić?

  2. Linie sił pola elektrycznego (co uczy się w szkole i co widać dobrze na przykładzie dipola elektrycznego) zaczynają się na ładunkach dodatnich, a kończą na ujemnych. Tylko gdzie kończą się linie pola pochodzące od pojedynczego ładunku punktowego?

  3. Czy temperatura gazu zamkniętego w zbiorniku zależy od układu odniesienia (a więc czy np. obserwowana z rakiety poruszającej się względem zbiornika z dużą prędkością będzie różna)?

Tym razem nie podaję odpowiedzi, bo ich omówienie zajęłoby trochę więcej miejsca, a ważniejszą sprawą, jest samo zastanowienie się nad tymi problemami; uświadomienie sobie co tak naprawdę zawiera się w definicji pojęć fizycznych i kiedy te pojęcia przestają cokolwiek sensownego znaczyć w odniesieniu do rzeczywistości.

Dodano do serwisu 25 października 2007.