Aktualności fizyczne

Czarne dziury nie istnieją?!...

Festiwal nauki

Bozon Higgsa odkryty!

Ciemna materia i energia

Efekt Casimira

Nobel z fizyki 2008

Ile mamy planet w naszym układzie słonecznym?

Nobel 2007 za gigantyczny magnetoopór

Superkondensator zamiast bateryjek

 

Aktualności fizyczne - archiwum

Skonstruowano fizyczną czapkę - niewidkę!

Fizycy z Uniwersytetu Stanford i Uniwersytetu Pennsylvania pierwszy raz zaprezentowali plazmonową "czapkę niewidkę",  urządzenie, które umożliwia rejestrację obrazu, ukrywając się jednocześnie przed zobaczeniem.

Dotychczasowe próby budowy urządzeń zapewniających niewidzialność miałby jedną podstawową wadę - uniemożliwiały jednocześnie obserwację świata. Wynika to z konieczności załamywania promieni świetlnych w celu skierowania ich na matrycę odbierającą - element światłoczuły w urządzeniu, czy siatkówkę oka. To załamanie promieni oznaczało zawsze, że związane z nim zakłócenie biegu światła dawało efekt widoczności.

Sercem urządzenia są specjalne metamateriały plazmoniczne oparte o krzemowe nanorurki, pokryte cienką warstwą złota. Urządzenie działa w oparciu o mechanizm destrukcyjnej interferencji fal świetlnych zewnątrz i generowanych przez wzbudzenia plazmonów.

Więcej informacji (w jęz. angielskim) można znaleźć na stronie physorg.com.

Upiorne oddziaływanie w przeszłość

Stan splątania kwantowego polega na tym, że dwie cząstki dzielą razem pewien stan kwantowy. I jeśli jedna z tych cząstek zostanie z owego stanu wytrącona (np. poprzez pomiar), to druga cząstka z pary błyskawicznie "odczuje" ten fakt - nawet pomimo rozdzielenia na ogromne odległości.
Tego rodzaju efekt kwantowy Albert Einstein określił mianem "upiornego oddziaływania na odległość".

Okazuje się, że splątanie kwantowe ma swoje jeszcze bardziej "upiorne" wydanie - może się sięgnąć w przeszłość!

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego po kierownictwem Antona Zeilinger-a wykonali fizycznie doświadczenie (zaproponowane myślowo w 2000 roku przez Ashera Peresa), w którym decyzja o tym, czy cząstki zostaną splątane kwantowo, czy pozostaną w normalnym stanie, została dokonana już po zmierzeniu odpowiednich wartości kwantowych tych cząstek, a nawet wręcz po rozpadzie tych cząstek - czyli sięgnęła w przeszłość, w historię ich istnienia.

Więcej informacji można znaleźć na stronach: physorg.com i nature.com
Warszawa 24 kwietnia 2012

Kwantowa kostka do gry

  Jak donosi serwis physorg.com (art. w j. angielskim) udało się skonstruować "kwantową kostkę do gry".

Tradycyjna kostka do gry opiera się na działaniu mechaniki klasycznej, podczas gdy nowa kostka daje wynik w oparciu o losowość natury kwantowej. Zaletami takiej kwantowej kostki jest pełna (a nie tylko przybliżona, jak w przypadku tradycyjnej kostki) nieprzewidywalność wyniku i ogromną szybkość samego procesu losowania.

Tego rodzaju mechanizm może być użyty przede wszystkim w kryptografii, jak też badaniach o charakterze podstawowym.

1 grudnia 2011

Pierwsze zdjęcia planet spoza układu Słonecznego

Udało się uzyskać pierwsze zdjęcia planet spoza Układu Słonecznego. To niezwykłe osiągniecie zostało opisane przez angielski serwis timesonline. (14.11.2008)

Nagroda Nobla 2008 za supersymetrię

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2008 została przyznana za badania nad kwarkami. Laureaci tym razem pochodzą z Kraju Kwitnącej Wiśni.
....Czytaj dalej...

Nagroda Nobla 2008 z fizyki przyznana za badania nad kwarkami

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2008 Dwóch Japończyków: Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa, oraz Amerykanina japońskiego pochodzenia Yoichiro Nambu. Nagrodę przyznano za badania nad kwarkami. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć na  stronie internetowej komitetu noblowskiego.

Kwarki i symetria

Słowo "kwark" znane jest pewnie większości wykształconych ludzi. Jednak do końca to niewiele osób o tych arcyciekawych obiektach cokolwiek więcej niż znajomość samej nazwy i przypisania do fizyki cząstek elementarnych. Fizycy - zawodowcy - oczywiście wiedzą więcej. Ale to po trosze jakby wiedza tajemna.

 Dziś prawie wszyscy uważają hipotezę kwarków za pewną, udowodnioną. Z drugiej jednak strony problem "czy kwarki istnieją" nie jest taki prosty i oczywisty. Kwarka nikt nie widział, nie wziął do ręki, nawet nie zaobserwował w laboratorium w postaci samodzielnej. Bo kwarki to "istoty towarzyskie" - nigdy nie są samotne, więc zawsze występują w grupach - może być ich 2, 3, a może i więcej. Nigdy jednak nie samodzielnie. Kwark, którego ktoś chciałby wyciągnąć z jego "towarzystwa" po pierwsze będzie się temu bardzo opierał, a po drugie, nawet jeśli go ostatecznie wyciągniemy z początkowego środowiska, to i tak sam sobie "dorobi" kolegę, lub dwóch używając metody kreacji materii.

Poza tym kwarki właściwie zachowują się bardziej jak pewne obiekty matematyczne, niż "prawdziwe" ciala fizyczne - potrafią anihilować i kreować się z próżni, mają własności zrozumiałe dla matematyka, a zupełnie obce typowemu zjadaczowi chleba. Nie mają nawet konkretnej masy, gdyż ciężar obiektów złożonych z kwarków w dużym stopniu zależy nie tylko od tego jakie kwarki wchodzą w ich skład, ale jak się nawzajem "zachowują" względem siebie. Mimo to, uczeni pewne konkretne własności kwarków opisali i powiązali z matematycznym pojęciem "symetrii". Owa symetria jest właśnie tym, co dzieli kwarki na rodziny. I właśnie badania (i wypływające stąd ustalenia) nad "łamaniem symetrii"  kwarków stały się powodem przyznania nagrody Nobla z fizyki za rok 2008. Wspomniani Laureaci ustalili, że oprócz - poprzednio znanych - trzech rodzin kwarków, musi istnieć jeszcze czwarta rodzina. Ten fakt jest niezwykle znaczący dla całościowego rozumienia struktury świata i materii.

 


Dodano do serwisu 29 października 2008.

 

Wszystkie wiadomości

Nagroda Nobla za rok 2008 z fizyki dla Japończyków za badania nad kwarkami

Nagroda Nobla za odkrycie gigantycznego magnetooporu

Efekt Casimira - czy to jeszcze fizyka, czy już magia?...

Ciemna materia, ciemna energia, a może prawo grawitacji Newtona do poprawki?... 

 Superkondensator zamiast bateryjek?...  

 Ile mamy planet w naszym układzie słonecznym?