Strona główna   |   Programy freeware    |   O autorze Fizykonu   |    O wykorzystywaniu Windowsów

Sekcja Download, czyli programy freeware uczynione autorem niniejszej witryny

Autor witryny daktik udostępnia wszystkim odwiedzającym kilka programów o statusie freeware. 

stoper
Metronom
logi.exe
policzlinie
Fizyka statystyczna - symulator gazu i odbić kulek

 

Stoper - program do ręcznego pomiaru czasu.

Program Stoper - jest tym, co sugeruje nazwa, czyli programem do ręcznego pomiaru czasu. Zaletą w stosunku do tradycyjnych stoperów, jest prawie nieograniczona ilość mierzonych międzyczasów i zapis ich do pliku. 
Wadą jest konieczność korzystania z komputera i związany z tym dodatkowy błąd pomiaru wynikający z opóźnienia myszy, lub klawiatury.

Stoper jest przeznaczony głównie dla osób wykonujących szkolne doświadczenia fizyczne, ale może być oczywiście wykorzystany dowolnie.

Inne dane o programie Stoper:

Autor programu - Michał Dyszyński
Status - freeware
Data umieszczenia w serwisie: 25 maja 2004
Data umieszczenia w serwisie wersji 1.2.4: 16 lipca 2004

Archiwum zip (22 kB) z programem Stoper znajduje się tu.

Metronom

Program Metronom służy do generowania stuków (także mignięć) w określonych odstępach czasu.
Główne przeznaczenie programu: do ułatwienia przeprowadzania doświadczeń fizycznych i jako pomoc do ćwiczeń gry na instrumentach.

Status programu: freeware
Autor programu: Michał Dyszyński
Data: 21 września 2005

Plik z programem metronom znajduje się tu.

Procedura instalacji polega na rozpakowaniu całej zawartości archiwum do jakiegoś wybranego katalogu. Po wywołaniu pliku Metronom.exe program powinien wystartować.

Program Logi - do monitorowania zalogowania użytkowników

Program został pomyślany do monitorowania włączenia komputera oraz ew. jego aktywności. Autor używa go do sprawdzania ile czasu jego dzieci spędzają przy komputerze.

Jedynym zadaniem realizowanym przez ten malutki programik jest zapisanie do pliku tekstowego bieżącej daty, godziny i nazwy zalogowanego użytkownika. Każdy nowy wpis dodaje się na końcu pliku jako nowa linia.

Inne dane o programie Logi.exe

Autor programu - Michał Dyszyński
Status - freeware
Data umieszczenia w serwisie - listopad 2003


Archiwum zip z programem i krótkim opisem - instrukcją (6,7 kB) znajduje się tu.

W razie zauważenia błędów w działaniu programu proszę o kontakt na adres: redakcja@fizykon.org

 

Program PoliczLinie - do przeszukiwania i filtrowania plików tekstowych

Autorem programu jest Michał Dyszyński

Program PoliczLinie służy szybkiej do obróbki plików tekstowych - logów, danych w formacie tekstowym, lub rozdzielanym separatorami - jak csv, czy tab delimited.. 

Program PoliczLinie wykonuje dwie podstawowe czynności:

liczy ile linii (akapitów) w danym pliku tekstowym zawiera określoną frazę
ew. kopiuje wszystkie te linie do nowego pliku umieszczonego w tym samym katalogu co plik źródłowy (w aktualnej wersji 1,5 program umożliwia kopiowanie również linii nie zawierających wyspecyfikowanej frazy)

Program jest szybki w działaniu, prosty w obsłudze i obsługuje windowsową technologię Drag & Drop. W celu pobrania pliku z programem i instrukcją do niego należy kliknąć tu (plik zip o objętości ok.  19 kB). Poniższy program jest aktualnie dystrybuowany bez instalatora i w związku z tym może nie działać na komputerach, bez plików runtime Visual Basica. Pliki te można ściągnąć ze strony firmy Microsoft (w przyszłości, jeśli będzie zainteresowanie, może dołączę instalatora do tego programu). Zazwyczaj jednak ww pliki są już w systemie, ponieważ instalują się z niektórymi wersjami Internet Explorera.

Inne dane o programie Policzlinie

Autor programu - Michał Dyszyński
Status - freeware
Data umieszczenia w serwisie: listopad 2003
Data umieszczenia w serwisie programu w wersji 1,5: 14 lipca 2005

 Uwaga:
Program nie działa poprawnie w systemie Windows 95 (działa w Win98 i wyższym). Dla posiadaczy Win 95 niezbędna byłaby kompilacja tego programu w ww. systemie. Ponieważ autor programu aktualnie nie posiada informacji o potrzebie udostępnienia programu w opisanej wersji, więc wersję PoliczLinie 1,5 zamieszcza jedynie w kompilacji użytecznej dla Windows 98 i wyższej. 
Jednak w razie naprawdę pilnej potrzeby wersję dla Windows 95 można by przygotować (kontakt e-mail - patrz niżej). Posiadacze win 95 mogą natomiast od razu skorzystać z programu PoliczLinie w wesji 1.0.

W razie problemów z uruchomieniem programu proszę o kontakt e-mailowy na adres: redakcja@fizykon.org.

Instrukcja do programu PoliczLinie.

Download program PoliczLinie

Program PoliczLinie dla systemu Windows 95 (niestety, standardowa wersja nie działa dobrze pod najstarszymi 32 bitowymi okienkami, więc jest potrzebna ta osobna wersja).

 

Program Fizstat - Fizyka Statystyczna

Program Fizstat jest symulatorem odbijających się kuleczek. Przy odpowiednio dobranych parametrach może być on także symulatorem gazu doskonałego.

Program ma służyć jako pomoc do nauczania fizyki statystycznej. Umożliwia on m.in. pokazanie istoty ruchów Browna, przekaz energii z poziomu makroskopowego na mikroskopowy, na czym w ogóle polega statystyczna obróbka danych i wiele innych (a trudnych do nauczania) elementów.

Aktualna wersja programu nie pozwala na zdefiniowanie własnej prezentacji. Można jednak testować prezentacje z góry zaprogramowane przez autora. Program na bieżąca wyświetla statystyki (skanując stan gazu co 5 s) i pozwala na ukrywanie drugiej grupy cząsteczek (drugiego gazu).

Program można pobrać w postaci:

  1. pojedynczego pliku zip zawierającego plike exe - ok. 53kB (uwaga ta wersja może nie działać w systemach, w których brak jest zainstalowanego komponentu mschart.ocx zajmującego się wyświetlaniem wykresów). Plik fizstat.exe można umieścić w dowolnym katalogu i stamtąd go uruchamiać standardowym sposobem.
  2. Archiwum zip z instalatorem - nieco ponad 2 MB (wersja instalatora angielska), a wraz z nim dającego możliwość formalnego zainstalowania programu, brakującego komponentu (patrz punkt wyżej) i ikon do uruchomienia programu. Po zainstalowaniu jedynym niezbędnym do działania plikiem jest fizstat.exe.

Uwaga:
Aktualnie program jest dystrybuowany bez plików pomocy i instrukcji. Osoby (przypuszczalnie nauczyciele fizyki) zainteresowane zdobyciem podręcznika metodycznego i opisu do programu do wykorzystywania na lekcjach fizyki proszone są o przysłanie mi listu e-mail (na adres redakcja@fizykon.org) z informacją o potrzebie takiego podręcznika. Podręcznik ów jest dopiero w fazie tworzenia i zostanie wysłany zwrotnie na adres nadawcy po skończeniu pracy nad jego treścią. 

Jednocześnie prosiłbym o załączenie do listu e-mail pewnych danych (obowiązkowe - podane grubą czcionką), które pomogą mi zorientować się nieco w kwestii, kto korzysta z opisywanego programu:

Zawód (nauczyciel/student/uczeń liceum/uczeń... itp.) wraz z posiadanym tytułem naukowym np. magister/doktor itp...
Wiek
Rodzaj instytucji - np.: osoba prywatna/szkoła  podstawowa/ gimnazjum/ liceum/ technikum/ wyższa uczelnia itp...
Kraj, województwo.
inne oczekiwania względem serwisu i programu....
jeśli obawiają się państwo o swoje dane osobowe, to można poprzestać na tych anonimowych danych. Z drugiej strony oświadczam (autor serwisu - Michał Dyszyński), że nie prowadzę handlu danymi osobowymi i nawet w przypadku podania mi pełnych danych, nie zamierzam ich wykorzystywać, ani udostępniać osobom postronnym. Tak więc, jeśli ktoś podpisze się np. swoim pełnym imieniem i nazwiskiem, a nawet dopisze parę zdań od siebie, to nie złego z tego powodu nie wyniknie (ew. czasem może z wyjątkiem korespondencji z autorem programu i witryny).

 

Wkrótce następne programy freeware.