Strona główna |FizykonInformatyka |     | O autorze

Witryna fizykon.org w skrócie

Witryna fizykon.org istnieje w sieci nieprzerwanie od roku 2000, choć początkowo funkcjonowała ona pod adresem www.dakitk.rubikon.pl

Witryna szczyci się znaczącą popularnością 
W listopadzie 2007 szczyciła się ona miesięczną oglądalnością na poziomie ponad 300 tys. wizyt, ponad 177 tys. unikalnych użytkowników ok. 777 tys. odsłon (page view).
Główną treścią Witryny jest edukacja, a wraz z nią główne dzieło - podręcznik do fizyki - Fizykon. Jest to zapewne największy tego typu podręcznik w Polsce i jeden z największych na świecie (więcej o Fizykonie znajduje się w rozdziale Fizykon - informacje o...).  
Oprócz fizyki sporą popularnością cieszą się poradniki - m.in.: poradnik fotografii cyfrowej, porady informatyczne, o słuchaniu muzyki i sprzęcie audio

Dodatkową treść stanowi ogólna twórczość autora witryny - Michała Dyszyńskiego - opowiadania, eseje, liryka. Odrębnymi działami są: galeria zdjęć cyfrowych oraz nagrane przez autora utwory muzyczne.

 

O fizykon.org - luźne uwagi


Z kilku powodów jest ona przedsięwzięciem dość szczególnym:

  1. cała treść (w ilości już dość imponującej, bo samego tekstu jest tu wiele megabajtów) jest od początku tworzona wyłącznie przez jedną osobę - Michała Dyszyńskiego, posiadającą automatycznie pełnię praw do wszelkich wykorzystywanych tu materiałów.
  2. mimo tej jednoosobowej obsady redakcyjnej posiada statystyki oglądalności na poziomie dużych serwisów komercyjnych
  3. zawiera największy w Polsce podręcznik sieciowy z Fizyki (być może jest to nawet największy podręcznik w Europie).
  4. łączy w sobie teoretycznie dość przeciwstawne treści - rzetelną (choć nie zawsze "poważną") wiedzę fizyczną podręcznika Fizykon - użyteczną dla uczniów i nauczycieli gimnazjum, liceum i studiów wyższych.
       oraz
    artystyczno literackie podejście autora w części twórczości poetyckiej, prozatorskiej, muzycznej.

 

O historii witryny

W początkach istnienia witryna wzięła się z chęci zaprezentowania autorskiego Podręcznika z fizyki (nazwę Fizykon przyjął on dopiero po mniej więcej 3 latach istnienia).
Później pojawiły się w niej inne elementy: poradniki,  eseje autora strony, opowieści, wiersze, galeria, dział muzyczny.

Rozbudowuje się to, dokłada od czasu do czasu i...
trwa.

 

Daktikowi Czytelnicy i oglądalność witryny

Wśród czytelników witryny zdecydowanie przeważają uczniowie szkół średnich i nauczyciele tych szkół. Znaczącą grupę stanowią tez studenci. Na skrzynkę e-mailową autora witryny trafiają też wiadomości od entuzjastów fizyki, pracowników naukowych . Jednak jest też niemało sygnałów od bywalców, którzy trafili w w te okolice sieciowe nie z powodu nauki szkolnej. Różni pasjonaci wiedzy "naciągnęli mnie" wielokrotnie na dyskusje na temat teorii względności. Wielu podobają się utwory muzyczne, czasem eseje. Dużą oglądalność ma galeria zdjęć cyfrowych. Czasami ktoś dopytuje się o sprawy związane z fotografią cyfrową.

Wiele wskazuje na to, że duża grupa osób (także w dorosłym wieku) szuka informacji z fizyki - czy to potrzebnych w pracy, czy w działalności hobbystycznej. Dostępne encyklopedie oferują co prawda suche wyjaśnienia do większości haseł, jednak czasami trzeba coś zrozumieć dogłębniej i wtedy taki podręcznik jak www.daktik.rubikon.pl nie ma konkurencji. No bo jak tu dorosłemu mężczyźnie szukać podręczników z fizyki z III klasy liceum? A z resztą - z większości tych drukowanych podręczników niewiele da się samodzielnie zrozumieć. Tak więc jedyną alternatywą w takim przypadku jest Fizykon.

Ze statystyk strony wynika, że wśród przeglądanych stron największą popularnością cieszy się podręcznik Fizykon. Na pierwszym miejscu pobieranych plików jest indeks pojęć tego podręcznika. Więcej informacji na temat statystyk witryny znajduje się w rozdziale historia i statystyki.
Niezmiennie wysoki udział w statystykach pobierania plików ma ikona favicon.ico. Świadczy to o stosunkowo niezłych rankingach witryny w katalogach i wyszukiwarkach internetowych (plik ten jest pobierany tylko raz przy pierwszej wizycie na stronie, więc wskazuje on wyłącznie na nowych użytkowników).

Wakacje zazwyczaj odstawiają podręcznik z fizyki w zapomnienie (a witryna ma silny spadek oglądalności). Jednak wtedy właśnie ujawnia się zainteresowanie czytelników innymi częściami witryny - galeria zdjęć cyfrowych przesuwa się w statystykach z miejsca nastego na drugie - trzecie, sporo osób pobiera wtedy zawarte w witrynie pliki muzyczne (dział muzyka). 

Skąd trafiają tu czytelnicy? 
- Przede wszystkim z wyszukiwarki Google. Znajduje się ona na drugim miejscu wszystkim odnośników - liczonych łącznie z tymi "lokalnymi", czyli z podstron witryny daktik.

Głosy czytelników witryny daktik (nie związane z podręcznikiem Fizykon)
(Głosy tylko o Fizykonie są tu

(teksty cytuję zazwyczaj tak jak były pisane - z błędami i literówkami,  tak sobie piszemy na szybko, więc niech już tak zostanie. Opuszczam też wszelkie informacje, które mogłyby pomóc w jednoznacznym zidentyfikowaniu piszących do mnie osób. Wynika to z faktu, że nie pytałem ich o zdanie, czy chcą być umieszczani z nazwiskiem na łamach mojej witryny).

Ania (03.03.2006)
Witam.
Przede wszystkim bardzo się cieszę, że trafiłam na Pański serwis fizyczny. Szczególnie nieocenione są dla mnie wskazówki dydaktyczne, gdyż jestem fizykiem w stanie nauczycielskim :).

Adam (28.09.2004) Witam
Na początku chciałbym pochwalić Pańską stronę. Wreszcie znalazłem w gąszczu internetowego syfu naprawdę interesujące wiadomości, zwłaszcza o częstotliwości dźwięków a ich wartością. Strona jest naprawdę świetna, bardzo sobie chwalę Pańską robotę.
Myślałem, że osoba o takiej wiedzy z zakresu muzyki będzie muzykiem nijakim. O dziwo- myliłem się. Byłem mile zaskoczony słuchając Pańskich utworów. ...

Wojtek (23.09.2004)
Witaj!
Niedawno natrafiłem na Twoją stronę i jestem z tego bardzo szczęśliwy. Strona jest bardzo ciekawa i odpowiedziała na wiele pytań na które nie mogłem dotąd znaleźć odpowiedzi.
Cieszę się że na stronie został poruszony temat kompresji muzyki. Jestem "rozwijającym się" melomanem i posiadam spory zbiór muzyki. Staram się ją archiwizować tak aby jak najmniej utracić na jakości (a zarazem zmniejszyć nieco objętość plików)....

Robert (08.09.2004)
Witam,
bardzo mi się podobał Twój poradnik fotografii cyforwej, szczegolnie porownanie jakosci i rozmiarow zdjec z cyfrowek o roznych Mpx. ...

4.08.2004
Szanowny Panie Michale,
Chciałam Panu z całego serca pogratulowac tak rzadko spotykanej dzis w zimnym i beznamietnym medium, jakim jest internet, zdolnosci przekazania tak pieknymi i dowcipnymi slowami ogromnego ladunku (ach, ci fizycy!) wiedzy i ciepla. Strone oglada sie z ogormna przyjemnoscia, bije z niej inteligencja autora i szacunkiem wobec czytelnika. Serdecznie dziekuje za ten wklad w rozwoj Sieci :)
Serdecznie pozdrawiam,  Malgorzata

2. 06. 2004 (Osoba nie podpisana)
Witam,
  Gratulacje z okzaji napisania najlepszego podręcznika do fizyki z jakim sie   spotkalem :D Bardzo podoba mi sie szczegolowosc i zarazem prostota tego podrecznika. Bardzo podoba mi sie rowniez zawarte w nim poczucie humoru.

(Bronek)

Szanowny Panie Michale!

Trafiłem w "10" szukając wiadomości podstawowych o cyfrówkach - trafiłem na poradnik pana autorstwa. Wielkie dzięki za prosty sposób podania prawie wszystkiego o tych aparatach. ...

masz świetna witryne o fiotografi -gratuluje.
Michał

Bardzo pobieżnie przejrzałem zawartość strony - obiecuję bardziej wnikliwą
analizę, bo Twoja twórczość na to zasługuje. Jestem oczarowany dojrzałością,
wewnętrzną głębią, duchową dy-daktiką.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam -
Robert

Witam serdecznie
Jestem pod wrażeniem "Strony", jej historii i autora rzecz jasna. Piszę z daleka - osiadłem niedawno na Florydzie...

Michale vel Daktik, 
Natrafilem dzis na Twoja strone internetowa. Pare tekstow Twojego autorstwa naprawde mnie zainteresowalo - w wolnej chwili (jak sie uda to w piatkowy wieczor) powroce by przeczytac je wszystkie. Mam jednak inne pytanie - dotyczace Twojej galerii...

dla mnie seriws zasluguje na nobla nizly jest.

Bardzo mi sie podoba pana stronka!!! Pisze to by mial pan jeszcze wieksza chec jej tworzenia!!! Pozdrowienia z Mysłowic!!!!!

Witam 
oglądałam stronę ( szczegulnie złote myśli bo oto mi chodziło ) i nie zgadzam sie że zdjęcie w tym właśnie dziale nie paruję .Wręcz przeciwnie przedstawiaję rzeczy które sprzyjaję rozmyślaniu i wiąrzą się z nim. Chciałam jeszcze dodać, że strona jest świetna i tu mam małą prośbę cze mogę na własnej stronie zamieścić odsyłacz do taj oglądanej przezemnie ??...

Bardzo mi sie podobaja Twoje przemyslenia. Uwazam ze sa bardzo madre i pouczajace. Dziekuje ze je zamiesciles w internecie.
pozdrowienia jack

Stokrotne dzięki i powodzenia w rozbudowie strony - tak jak dotychczas - nie tylko o zagadnienia czysto szkolnej fizyki. Przywraca Pan wiarę w bezinteresowność i życzliwość ludzi! 
Pozdrowienia Jerzy

Wszystkich, którzy mają mi coś do napisania zapraszam do kontaktu mailowego pod adres:  redakcja@fizykon.org. (proszę tylko nie umieszczać w treści takich słów jak viagra, penis, "hot girls" itp. bo mój filtr antyspamowy usunie taki list automatycznie ;-).

Perspektywy

Witryna ma perspektywy.
dobre - bo jej oglądalność systematycznie rośnie, a głosy Czytelników są przyjemnie pochlebne, 
Pomysłów na to "co by tu jeszcze" autor ma dużo. A właściwie bardzo dużo. Tego co brakuje najbardziej, to czasu na realizację oraz może czasami wykwalifikowanej pomocy do niektórych zadań.. 

Planowane były (i ciągle jeszcze są) takie rzeczy jak:

stały rozwój podręcznika Fizykon

dalszy rozwój działu filozofii, wierszy, esejów

łączenie ze sobą opowiadań, podręcznika, zdjęć cyfrowych, esejów, wierszy w jedną wzajemnie się uzupełniającą całość

kolejne poradniki z różnych dziedzin (np. statystyka matematyczna, dział kreatywnego myślenia, kącik szachowy)

specjalna gra sieciowa chyba (prawdę mówiąc nie jestem pewien czy ktoś podobnej nie wymyślił), dość nowatorska w pomyśle, łącząca w sobie elementy kreatywnego myślenia, psychologii, filozofii i wiedzy o życiu.

specjalny dział biznesowy

spory dział o rozwoju osobowości i inteligencji

rozbudowany dział kontaktów z czytelnikami

nowe zdjęcia do galerii

i inne (ale to trochę tajemnica)

Zakończenie

Wszystkie Osoby, Firmy i Instytucje zainteresowane współpracą z witryną daktik zapraszam do działu Biznes i bezpośredniego kontaktu przez e-mail:  redakcja@fizykon.org

Z pozdrowieniami

Michał Dyszyński - autor serwisu.

Patrz także:

O daktikowym podręczniku do fizyki |
Strona główna serwisu |
Galeria zdjęć cyfrowych |
Zbiorek opowiadań |
Dział muzyczny |