Systemy jednostek - wstęp

Kiedyś do pomiaru podstawowych wielkości w różnych krajach, czy wręcz w różnych okolicach tego samego kraju stosowano często mocno różniące się jednostki. Np. długość mierzono najczęściej w stopach. Ale wiadomo - stopa wielkoluda, to nie to samo co stopa dziecka...

Dzisiaj większość uczonych i inżynierów z całego wiata posługuje się najczęściej jednolitym systemem jednostek zwanym Układem SI, Systemem SI (od franc. Systeme International d'Unites), lub niekiedy systemem/układem "metrycznym". Układ ten wywodzi się z Francji, jeszcze z czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

 

Reforma systemu SI Od 20 maja 2019

Od 20 maja 2019 roku System został gruntownie przebudowany. W porównaniu ze starą wersją (zmienianą z resztą wielokrotnie od czasów pierwszego swojego wydania) mamy teraz gruntowną zmianę filozofii traktowania jednostek fizycznych. Zostały one silnie powiązane z grupą stałych fizycznych - liczbowych. Na szczęście dla praktycznych zastosowań owa reforma nie będzie miała wpływu na nasze codzienne życie. Dalej 1 kg sera będzie zawierał z grubsza tę samą ilość sera. Zmieni się jedynie teoretyczna podstawa dla konstruowania wzorców jednostek.

 

Jednostki układu SI po reformie

Jednostka natężenia prądu: Amper w układzie SI

Jednostka światłości źródła: Kandela w układzie SI

Jednostka temperatury termodynamicznej: Kelwin w układzie SI

Jednostka masy: Kilogram w układzie SI

Jednostka długości: Metr w układzie SI

Jednostka ilości substancji: Mol w układzie SI

Jednostka czasu: Sekunda w układzie SI

 

Stałe w układzie SI

 

Spis treści rozdziałów poświęconych jednostkom SI przed reformą

 

Ostatnie zmiany 22.05.2019 (MD)